Tıbbi Hizmetlerimiz

Üreme Sağlığı

Üreme sağlığı genellikle üreme sistemi ile ilgili tıbbi durumlarla ilgilidir ve genel olarak bireylerin kendileri için üreme tercihleri ​​üretebilmelerini ve özgürce üretebilmelerini sağlar. İyi üreme sağlığa sahip bir kimsenin çocuk sahibi olabilmesi, ne zaman çocuk sahibi olabilmesi ve kaç çocuğun olması gerektiğini seçmesi mümkündür. Tehditlere planlanmamış gebelik, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve infertilite gibi üreme sorunları dahildir.

 

Kadınlar için, üreme sağlığı, genellikle, hamileler için planlanmayan gebeliklere ve doğum öncesi ve sonrası bakıma karşı koruma sağlar. Annelerin en güvenli doğumdan zevk almalarının sağlanması üreme sağlığının bir diğer yönüdür.

 

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hem erkek hem de kadın üreme sağlığı için en büyük tehditlerden biri olabilir. Her yıl yüz milyonlarca insan, gonore veya klamidya gibi iyileştirilebilecek cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar teşhisi konuyor. Genital herpes ve HIV / AIDS de dahil olmak üzere iyileştirilemeyen cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile daha pek çok tanısı konabilir.

 

Kadın veya erkek lateks prezervatiflerinin düzenli ve uygun kullanımı, cinsel ilişki sırasında hastalığın yayılma ihtimalini önemli ölçüde azalttığı düşünülmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korunmanın diğer yöntemleri arasında, tamamen cinsel faaliyetten kaçınma ya da cinsel yolla bulaşan hastalıktan yoksun bir eşle yalnızca karşılıklı mutsuz ilişki içersinde cinsel ilişkiye girme sayılabilir.

 

Birçok cinsel yolla bulaşan hastalıklar üreme ve genel sağlık için ciddi sonuçlar doğurabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların komplikasyonları infertilite, ağrılı akut belirtiler ve ölüm olabilir. Bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar, enfekte bir anneden rahimdeki veya doğumdaki bebeklere yayılabilir. Bu nedenle, bu hastalıkların önlenmesi ve tedavisi, kamu üreme sağlığının korunması için çok önemlidir.