Tıbbi Hizmetlerimiz

Meme Dikleştirme

Doğum, enzirme, süt verme, genetik, kilo alıp verme ya da yapısal nedenlerle meydana gelen sarkıklıklar meme dikleştirme ameliyatı ile düzeltilebilir.

 

Göğüs dikleştirme ameliyatıyla aynı zamanda göğüslerdeki asimetriler, farklılıklar da düzeltilebilir. Göğüs dikleştirme estetik ameliyatı sıklıkla doğum sonrasında süt verme sebebiyle büyüyen göğüslerde süt vermenin kesilmesinden sonra göğüs hacminin küçülüp involüsyona uğraması, meme dokusunun küçülmesi, sarkma gibi estetik görünümün bozulması sonucunda yapılır. Sarkma olduğunda göğüslerde göğüs başı aşağı doğru bakar ya da sarkar. 

 

Bazı hastalarda ise fazla miktarda kilo alıp verme sonucunda göğüs dokusunun küçülmesi de aynı sonucu doğurabilir. Meme göğüs dikleştirme ameliyatlarında memenin yeniden eski formunu ve dikliğini kazanması, yeniden şekillendirilmesi, konik bir yapıya kavuşturulması amaçlanır. Meme başı çevresindeki koyu renkli alan (areola) geniş ise bu ameliyatla daraltılabilir. Hemen hemen tüm sarkık göğüs ameliyatlarında kahverengi kısımda düzeltilmektedir.

 

Ayrıca gebelik sonrasında meme bezlerinde bir hacim kaybı olmuşsa, ya da aynı ameliyatta hasta tarafından bir hacim kazanma yani büyütme de isteniyorsa bu dikleştirme işlemine silikon meme protezi ameliyatı da kombine edilerek hem bir dikleştirme hem de büyüme sağlanabilir.

 

Göğüsdeki Sarkmanın Derecesi

 

Memedeki sarkma çeşitli şekillerde sınıflanır. Genellikle sarkma meme başının, meme altı çizgisinin yani göğüs altı kıvrımının hizasına veya daha aşağısında bulunması şeklinde ifade edilir. 

 

Sarkıklık meme altı çizgisi hizasında veya yakınında ise 1. derece (hafif) sarkma adı verilir. Bu durumda sadece areola(kahverenkli kısımdan) çevresinden bir doku çıkartılarak dikleştirme gerçekleştirilir.

 

Meme başı, meme altı çizgisinden 1-3 cm aşağıda ise 2. derece (orta) sarkma mevcuttur. Bu durumda daha fazla deri çıkartılarak, tam bir göğüs dikleştirme ameliyatı gerçekleştirilerek, areola etrafında bir kesi olduğu gibi göğsün altına inen dik bir iz de olacaktır (vertikal skar mammoplasti). Bazen bu iz “küçük t” şeklinde de planlanabilir. Meme ucu, meme altı çizgisinden 3 cm den daha aşağıda ise, 3. derece sarkma yani ileri derece göğüs sarkması mevcuttur. 

 

Bu durumda ters-T şeklinde iz kalan mastopeksi uygulanır. Bu operasyonda meme altında yatay bir iz daha kalacaktır. Ancak bu metodun üstünlüğü memenin tam bir koni ve yuvarlak şekil alabilmesidir. Vertikal (dikey) kısa skar metodunda ise meme alt kısmında hafif bir potlaşma kalabilir. Bu pot ya da deri fazlası 1 sene içinde giderek azalır.

 

Tamamen kaybolmazsa, lokal anestezi altında küçük bir amüdahale ile bu deri parçası yatay elips şeklinde çıkarılarak pot giderilir.Veya ilk ameliyat sırasında yatay “küçük t” eklenerek ameliyat tamamlanır. Ben genellikle vertikal skar tekniğine pot olmaması için alttan da bir doku çıkartıyorum. Bu sayede ek bir düzeltmeye ihtiyaç kalmıyor ve iz küçük t haline geliyor.

 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İzler

 

Meme dikleştirme ameliyatlarında yapılan kesiler sonucunda, uygulanan tekniğe bağlı olarak dikiş hatlarında yukarıda tarif edilen izler oluşacaktır. Bu izler ilk aylarda daha belirgin, kızarık ve kırmızımsı renkte olmakla birlikte aylar içinde yumuşayacak, renkleri beyazlaşacak ve daha az görünür hale gelecektir. Ortalama 1-2 sene sonrasında belli belirsiz hale gelecektir. Yine bu izler sütyen ve bikini içinde kalan izler olduğundan, dışarıdan gözükmediğinden hastayı rahatsız etmeyecektir.

 

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

 

Göğüs dikleştirme ameliyatları genel anestezi altında hastanede yapılır ve ortalama 3 saat sürer. Ameliyat sonrasında ağrı çok fazla olmaz. 4-5 gün kadar şişlik oluşur. Bu şişlikler 1 haftadan sonra inmeye başlar. Sonrasında bir kaç pansuman uygulanır ve dikişler 10-12. günler civarında iyileşir, estetik dikiş uygulandığından dikiş almaya gerek olmaz.

Erken dönemde göğüsler daha dik ve yukarıda duracak, 1 ay sonra ise göğüs altı kıvrım doğal hale gelecektir. Ameliyat sonrası hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir. 1 ay ağır sporlardan uzak durması mutlaka önerilir. Estetik meme dikleştirme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin hem görüntüsünü hem de ruh sağlığını düzelten, onları yaşama daha bağlı hale getiren bir ameliyattır. Yeni şekillendirilmiş meme uzun süre dayanıklı olur ancak kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi yeni sarkıklıklara neden olabilir.