Tıbbi Hizmetlerimiz

Meme Büyütme ve Küçültme

Meme Büyüklüğü Nasıl Belirlenir?

 

Hastanın boyu ve kilosu yani genel vücut yapısı ve ameliyat sonrası büyüklükle ilgili beklentisi karar vermedeki en önemli etkenlerdir.Hastanın göğüs kafesi şekline dikkat edilir. Bazı kişiler uzun boylu olsalar da göğüs kafesleri dar olabiliyor. Yine kısa boylu hastaların geniş bir göğüs kafesi bulunabilir. Bu durumların hepsi seçilecek protez büyüklüğünü fazlasıyla etkiler.Hastanın memelerindeki sarkıklık oranına dikkat edilir.Memelerde büyüklük açısından simetrisine dikkat edilir. Pek çok kadının memelerinde asimetri vardır ve bu son derece doğaldır. Bu fark karşıdan bakıldığında çok belirgin değilse memelerin asimetrik duruşunu düzeltmeye gerek yoktur. Ancak asimetrinin çok belirgin olduğu hastalarda küçük tarafa daha büyük protez konulması gerekebilir.

Meme büyütmede en önemli durum doğal estetikli durmayan ve kişiye özel çözümler üretebilmektir.  Bizim tavsiye ettiğimiz boyuttan büyüğünü isteyen hastalarımızı, vücudunuza çok büyük gelen implanttan yıllar sonra pişman olursunuz diyerek uyarıyoruz. Çünkü dokuların yapısının zamanla değişmesiyle oluşabilen şekil bozuklukları implantlar büyüdükçe daha görünür hale gelir. Bu nedenle karar verilirken uzun vadede düşünmek gerekir.

 

Meme Büyütme Ameliyatları Nasıl Yapılmaktadır?

 

Meme büyütme ameliyatları  genel anestezi altında yapılan ortalama 1 -1,5 saat kadar süren ameliyatlardır. Günümüzde kullanılan silikon  meme implantları vücuda daha uyumlu, dokunmakla meme dokusuna çok yakın hissiyatta ve   neredeyse doğallığı  yakalamış  durumdadır. Kullanılan silikon meme implantları (protez)  FDA onaylı ve CE belgelidir. Ameliyattan sonraki  süreçte  her hangi bir olumsuzluk yaşanmazsa  çıkartılması gerekmez  yani  ömürlük olarak kullanılmaktadır.  Doğum sonrası süt vermeyi etkilemediği de yapılan bilimsel  çalışmalarda ortaya konmuştur. Teknolojinin  çok gelişmesine bağlı olarak üretilen silikon meme implantlarının  çeşitleri de artmış durumdadır.  Büyüklükler, projeksiyonları (yükseklik),formları vb. Dolayısıyla her hastaya kullandığımız protezde o hastanın vücuduna uygun olmalıdır. Çoğu meme protezi ameliyatı sonrasında hasta aynı günün akşamında evine gidebilmektedir. Bu hem anestezinin hem de cerrahi olarak bu işlemlerin çok daha kolay uygulanabilirliğinin bir sonucudur.  Elbetteki silikon protezle  meme büyütmenin bir  ameliyat olduğu,  yaşanabilecek komplikasyonların varlığı,  bu ameliyatın bir iyileşme süreci olduğu ve  bu iyileşme sürecinin  kişiden kişiye göre farklılıklar gösterebileceği unutulmamalıdır. Her estetik cerrahi işlemde olduğu gibi bu ameliyattta da  hasta hekim  ilişkisinin karşılıklı güvene dayalı olarak kurulması esastır.

 

Meme Büyütme Ameliyatı İle Ne Yapılamaz?

 

Meme büyütme estetiği ile göğüslerin sarkıklığı giderilemez. Eğer göğüsleriniz dolgun ama sarkıksa sadece meme dikleştirme ameliyatı yaptırmanız gerekebilir. Hem hacim kaybı hem de sarkma varsa hem meme büyütme hem de meme dikleştirme ameliyatı yaptırmanız gerekir. Genellikle iki operasyon aynı anda yapılabilir. Ancak plastik cerrahınızın tercihine göre ayrı operasyonlarla da gerçekleştirilebilir.

 

Silikon Meme Protezleri Meme Kanseri Taramasını Etkiler Mi?

 

Bu operasyon  sonrasında kadınlar rahatlıkla ultrason, mamografi ve meme MR’ı çektirebilirler. Meme protezlerinin meme kanseriyle her hangi bir olumsuz ilişkisinin olmadığı yapılan  klinik çalışmalarla ortaya konmuştur. Hatta yapılan çalışmalarda meme protezi uygulanmış olan kadınlarda meme kanserinin daha az görüldüğü tespit edilmiştir. Bu tabii ki meme protezinin kanserden koruduğu gibi bir sonucu ortaya çıkarmaz. Araştırmacılar bu sonucu meme protezi uygulanan kadınlarda meme dokusunun az olmasıyla açıklamışlardır.

 

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında Ne Zaman İş yaşamına Dönülmektedir?

 

Yapılan işe göre değişmekle beraber çoğu zaman 5-7 gün içerisinde normal çalışma hayatına dönülebilir. Bununla beraber eğer ağır yük kaldırmayı gerektiren ya da yoğun egzersiz gerektiren işler de çalışılıyorsa bu süre 2 ila 3 hafta kadar uzayabilir.

 

Meme Küçültme Yaptıran Biri Bebeğini Emzirebilir Mi?

 

Meme küçültme ameliyatı sinirlere, süt üreten kanallara ve bezlere emzirmeyi engelleyecek kadar zarar verir mi? Meme küçültme ameliyatından sonra anne olanlar bebeğini emzirebilir mi? 

Meme küçültme ameliyatlarında  kullanılan tekniğe bağlı olarak emzirme  etkilenebilmektedir.  Ancak bu etkilenme riski kullanılan cerrahi tekniğe göre  değişmektedir. Meme başı ve çevresinin süt kanalları ile olan bağlantısı korunarak gerçekleştirilmiş bir operasyon ise  emzirmenin etkilenmesi oldukça düşüktür.  Eğer meme başı ve çevresi tamamen alınarak tekrar yerine konulursa sinirlere, süt üreten kanallara ve süt bezlerine emzirmeyi engelleyecek kadar zarar verilebilir.

 

Meme Küçültme Ameliyatında Hangi Tekniğin Uygulanacağına Nasıl Karar Veriliyor?

 

Meme küçültme ameliyatında hangi tekniğin uygulanacağına memenin şekline ve hastanın yaşına göre karar veriliyor. Hastanın göğüs büyüklüğü omuz, sırt, kol ağrıları, pişik, kötü kokuya neden olacak kadar sağlık sorunlarına neden oluyor ve yaşam kalitesini düşürüyorsa ameliyat  artık gerekli hale gelmiş demektir. Büyük göğüsler sadece estetik olarak değil hem fiziksel, hem ruhsal hem de sosyal yönden sıkıntılara neden olur. Eğer kişinin memesi,  kendisine uygun kıyafet ve iç çamaşırı bulamayacak kadar büyük ve yukarıda yazılan sıkıntılara neden oluyor  ise;   18 yaşından itibaren meme küçültme ameliyatı başarılı bir şekilde  yapılabilir. Bu durumda hastanın yaşına ve anne olma ihtimaline en uygun teknik uygulanır. Meme başı ve çevresine, sinirlere, süt kanalları ve süt bezlerine en az zarar verme ihtimali olan  yöntemle meme küçültme ameliyatı yapılır.

 

Bu Ameliyat Nasıl Yapılır?

 

Ameliyat,  gerekli tetkikler yapıldıktan sonra  genel anestezi altında olmaktadır. Operasyon süresi ortalama  2-2,5 saattir. Genellikle meme başının  siyahlığının çevresinden başlayıp  ters T şeklinde devam eden  ya da memenin alt bölgesinden açılan düz bir çizgiyle  beraber  meme başının çevresinde  devam eden yani lolipop şeklinde  bir izle ameliyat gerçekleştirilir.  Ameliyat sonrasında  şiddetli ağrılar olmamakta ve  ameliyatın ertesi gününden itibaren  meme büyüklüğünden kaynaklanan omuz ve sırt ağrıları hafiflemekte hatta çoğu hasta daha rahat nefes aldığını ifade etmektedir. Dikişler iyileştikten sonra kişiden kişiye göre değişmekle birlikte  hafif bir iz kalması beklenmektedir. Ameliyattan sonra çoğu zaman  bir gün hastanede kalınması yeterlidir. Hasta yapılacak olan işe göre değişmekle beraber  5- 7 gün sonra iş hayatına dönebilir. Elbette meme küçültme ameliyatında  her ameliyatta olduğu gibi  yaşanabilecek komplikasyonların olduğu ve iyileşmenin kişiden kişiye göre değişebileceği unutulmamalıdır. Bu konuda plastik cerrah tarafından operasyon öncesinde gerekli  detaylı  bilgilendirmeler yapılmaktadır.

 

Eğer doğurganlık çağında bir kadınsanız, plastik cerrahınızla durumunuzu ayrıntılı bir şekilde konuşup uygulanacak cerrahi tekniği ona göre planlayabilirsiniz. Çünkü meme küçültme ameliyatları genellikle kadınların yaşamlarını daha sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için yapılır.