Tıbbi Hizmetlerimiz

Koruyucu Tedaviler

Diş Çürüklerinden Korunmak İçin Koruyucu Tedaviler Hangileridir?

 

Pedodontistler, ailelere süt dişlerinin önemini anlatmakla beraber, aynı zamanda dişlerin çürümemesi için koruyucu önlemlerin alınması gerektiğini söylemektedirler. Diş hekimliğinde dişlerin çürümemesi için yapılan koruyucu tedaviler bulunmaktadır. Bunlar ‘fissür örtücü’ ve ‘flor jel’ uygulamalarıdır.

 

Fissür Örtücü Uygulaması Nedir?

 

Fissür örtücüler, özellikle çürüme riski yüksek arka dişlerin çiğneme yüzeylerindeki çukurcuklara (fissürlere) yerleştirilen akıcı kıvamdaki dolgu malzemeleridir. ‘Fissür’ denilen anatomik oluşumlar içerisinde kalan besin artıkları bakteriler tarafından asit üretimine neden olur ve dişler çürümeye başlar. Fissür örtücüler bu çukurcuklarda bakteri ve besin birikimini önleyerek çürük riskinin azalmasında rol oynarlar.

   

Fissür Örtücü Uygulamaları Hangi Dişlere Yapılır?

 

Diş çürükleri genellikle azı ve küçük azı dişlerinin, çiğneyici yüzeylerinde bulunan "fissür" denilen oluklarda meydana gelir. Bu malzemeyle olukların üzeri kapatılıp, o bölgeye mikrop, yemek artığı vs. nin sızması engellenerek çürük başlaması önlenir. Bu işlem henüz çürük başlamadan yeni sürmüş olan tüm kalıcı azı ve küçük azı dişlerine ve de süt azı dişlerine uygulanmalıdır.

 

Fissür Örtücü Uygulamaları Nasıl Yapılır? Kolay Mıdır?

 

Flor içeren akışkan bir madde olan ‘fissür örtücüler’ arka dişlerin üzerinde görülen oluk ve çukurcuklara yumuşak bir fırça ile sürülerek, ışıklı bir cihazın sertleştirilmesi sayesinde mine üzerindeki oluklar örtülerek diş minesinin direnci arttırılır ve dişin üzerinde yemek artıklarının birikimi engellenir. Bu uygulama, her diş için 2 dakikalık sürede, dişte herhangi bir oyma, kavite açma işlemi yapılmadan tamamen ağrısız bir işlemdir.

Yapılan koruyucu tedavilerden bir diğeri de dişlerin çürüğe karşı direncini arttıran yüzeysel ‘flor uygulamaları’ dır.

 

Florun Dişler Üzerindeki Etkisi Nedir?

 

Flor, insan vücudu için yaşamsal değeri olan yedi eser elementten biridir. Yapılan sayısız araştırmalarla flor çok zayıf konsantrasyonlarda bile çürük oluşumunu engelleyebildiği ortaya çıkmıştır. Florun büyük bölümü iskelet sisteminde, geri kalan bölümü ise mine ve dentinin apatit yapıları içerisinde depolanmaktadır.

Dişler ilk sürdükleri zaman diş minesi tam olarak olgunlaşmadığından yeni sürmüş dişler genellikle çürüğe karşı daha dirençsiz ve çürük oluşumuna daha yatkındırlar. Flor, diş minesini kuvvetlendirerek dişi asit ataklarına karşı korur ve dolayısıyla diş çürüklerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

 

Flor Uygulamaları Kaç Çeşittir?

 

Diş çürüklerinin önlenmesinde flor uygulamalarının önemli bir yeri vardır. Flor, Amerika ve Kuzey Avrupa ülkelerinde, diş ve kemik gelişimi için şehir sularına katılarak verilmektedir. Bu sayede, bu ülkelerde çürük görülme olasılığı oldukça düşüktür.

Türkiye’de ise sadece çocuk doktorları tarafından belli bir yaşa kadar sistemik yolla flor, tablet olarak verilmektedir. Ancak bu uygulama diş çürüklerinin önlenmesinde hem yeterli görülmemekte, hem de her gün kullanma zorunluluğu yüzünden tercih edilmemektedir.

Yapılan araştırmalarda, çürükten korunmada dişlere direkt yapılan flor uygulamalarının en iyi neticeyi verdiği görülmüştür. Flor uygulamaları jel ve vernik şeklinde olup, çocuk diş hekimleri tarafından 4-6 ayda bir tekrarlanır. Çocuklar için çeşitli aromalarda (çilek, portakal, nane, çikolata vb) olan bu jellerle yapılan uygulama son derece rahat, basit ve ağrısızdır.

 

 Flor Uygulaması Nasıl Yapılır?

 

Çocuk diş hekimi tarafından uygulanan topikal flor uygulamaları (jeller ve verniler), çocuklara özel kaşıklar veya fırçalar yardımıyla 2-4 dakika süresince uygulanır. Bu süre zarfında çocuğun ağzında biriken fazladan tükürük, tükürük emici tarafından çekilir. İşlem tamamlandıktan sonra, çocuğa yarım saat süresince ağzını çalkalamaması ve her hangi bir şey yiyip içmemesi söylenir. Ayrıca florun etkisinin azalmaması açısından, sabaha kadar süt ve süt ürünleri tüketilmemesi istenir.