Tıbbi Hizmetlerimiz

Kepçe Kulak Düzeltme

Estetik kulak ameliyatı denilince elbette aklımıza en çok görülen ve en sık yapılan kepçe kulak ameliyatı gelmektedir. Kepçe kulak ameliyatı ile kulağın açıları düzeltilir, başa doğru yaklaşması sağlanılır vede gerekiyorse kulak boyutlarında bir miktar küçültmede sağlanabilir. Bu durum özellikle kulak memesi büyüklüğünde söz konusudur.

Kepçe kulak deformitesinde, kulakta bulunan kıvrımların oluşmaması, az gelişmesi ya da yetersiz gelişmesi söz konusudur. Kulaklar kafa kısmından daha uzakda dururlar.

Kepçe kulak ameliyatı kulakların büyük oranda büyümesinin sona erdiği 6 yaşından sonra yapılmaktadır.

 

Tabii 6 yaşından sonra yapılmakla birlikte en çok ergenlik, gençlik ve genç erişkin dönmde ki hastalar başvuru yapmaktadır.  En büyük kaygı estetik görünüm olmakla birlikte, kepçe kulak sorunu olan erkeklerde kısa saç kestirememe bu yüzden saçlarını uzatma, bayanlarda ise saç topuzu yapamama, saçlarını istedikleri şekilde şekillendirememe, bu durumların yarattığı sosyal problemler nedeniyle de ameliyat olmak isteyebilirler.

Kepçe kulak estetiği ameliyatı sıklıkla lokal anestezi altında outpatient bir prosedür olarak yapılabilmektedir. Eğer hasta çocuksa genel anestezi gerekebilir.

Muayene olmaya geldiğinizde yapılan ameliyatlardan öncesi sonrası fotoğraflara bakabilirsiniz. Bu sayede kendi kulağınızla ilgili de fikir edinmiş olursunuz.

 

Kepçe Kulak Ameliyatı Yöntemi

 

Kepçe kulak ameliyatı kendi vakalarım için ortalama 1.5 saat kadar sürer. Elbette ek durumların varlığında, farklı deformasyonların eşlik ettiği durumlarda, daha önce ameliyat geçirmiş hastalarda bu süre uzayabilir. Kulaktaki probleme göre ameliyat çeşitleri değişkenlik gösterse de tüm kepçe kulak ameliyatlarında kesi kulak arkasından yapılır. Bu yüzden de kulak ön yüzünde ya da başkaları tarafından farkedilen  bir iz oluşmamaktadır. Kulak arka yüzünden yapılan kesi ile bir miktar deri çıkartılır ve kıkırdak dokuya ulaşılır. Ben özellikle çok fazla deri çıkartmıyorum, sadece deriden fazla çıkartılan yöntemlerde zamanla tekrarlama gözüküyor.

Kepçe kulak düzeltilmesi için bir çok farklı ameliyat tekniği bulunmaktadır. Bunlardan bazılarında kıkırdak dokudan bazen bölümler çıkarılır veya doku çıkarılmadan kıkırdak üzerinde hafifçe törpülenerek kulağa şekil verilir. Anatomik kıvrım yapısı bozulmadan kulak geriye doğru katlanır. Ayrıca yeniden açılmaması için kalıcı dikişler konur. En son cilt dikişleri konur. Bu saydıklarım klasik kalıcı dikişlerle yapılan ameliyat tekniğidir.

 

Kepçe Kulak Ameliyat Sonrası

 

Hastaya uygulanacak baskılı pansuman son derece önemlidir. Kulak son derece iyi kanlanan bir organdır. Uygulanacak baskıyla ameliyat sonrasında dokular arasına kan sızması böylece engellenmiş olacaktır. Kulaklar birkaç gün ağrıyabilir ancak bu şikayet ilaçlarla yatıştırılabilir. 4-5 gün sonra bu sargı çıkarılarak daha hafif bir pansuman ile kulak sarılacaktır. Bu sargıların da çıkarılmasından sonra özellikle geceleri kullanmak üzere tenisci bandajı önerilir. Bu bandajın gündüz de kullanılması kulağın şeklinin daha iyi muhafazasına yardımcı olacaktır.

 

Dikişler genellikle kendiliğinden erir ve bir hafta içinde kaybolur. Kulak, ameliyattan sonra 7-10 gün civarında ödemli (şiş) olacaktır. Kulağın büküleceği herhangi bir aktiviteden 1.5 ay kadar kaçınılmalıdır. Erişkinlerin çoğu işlerine ortalama 5-7 gün içinde dönebilir. Çocuklar yaklaşık 7 gün sonra okula gidebilir, ancak aktivitelerde dikkatli olmaları gerekir