Tıbbi Hizmetlerimiz

Erkek Meme Küçültme / Jinekomasty

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı gereğinden fazla gelişmiş ya da genişlemiş memelerin (Jinekomasti) cerrahi müdahale ile düzeltilmesi operasyonudur. Jinekomasti Ameliyatı İle Görüntünüzde İyileşme Sağlama Jinekomasti erkeklerde memenin olması gerekenden fazla gelişmiş olması ya da genişlemesi durumudur ve her yaştan erkekte yaygın olarak görülür. Erkeklerde meme büyümesi hormonsal değişimler, kalıtımsal sebepler, hastalıklar ya da bazı ilaçların kullanımından kaynaklanabilir. Jinekomasti duygusal rahatsızlık verebilir ve kendinize olan güveninizi zedeleyebilir. Bazı erkekler bu durumlarını gizlemek için belirli fiziksel aktivitelerden ve yakınlaşmadan bile kaçınabilir. Jinekomasti aşağıdakiler ile tanımlanır;

 

 • Lokalize olmuş yağ fazlalıkları

 • Beze benzeri doku oluşumlarının fazlalığı

 • Beze benzeri doku oluşumlarının fazlalığı ve lokalize olmuş yağ fazlalıklarının bir arada bulunması

 • Jinekomasti tek taraflı olabilir (tek memede) ya da iki taraflı da (her iki memede).Jinekomasti ameliyatı son derece kişisel bir işlemdir ve bu ameliyatı başka birilerinin isteklerini karşılamak ya da kendinizi kusursuz bir görüntü şablonuna oturtmak için değil, gerçekten ve sadece kendiniz için yaptırmalısınız. 

Aşağıdaki koşullar sizin için geçerli ise bu işlem sizin için uygun bir seçenek olabilir;

 

 • Eğer fiziksel olarak sağlıklıysanız ve nispeten normal bir kilonuz varsa

 • Gerçekçi beklentilere sahipseniz

 • Meme büyümeniz stabil olmuşsa

 • Memelerinizin olması gerekenden daha büyük olduğu düşüncesi ile rahatsızlık hissediyorsanız

 

Bu cerrahi müdahaleden yetişkinler faydalanabilir, ancak yine de memede büyüme devam ederse gelecekte ikincil müdahaleler de gerekli olabilir. 
 


Erkeklerde meme büyümesinin cerrahi müdahale ile düzeltilmesi en iyi sonucu aşağıdaki koşullarda verir;

 

 • Alternatif tıbbi müdahaleler ile durumları düzeltilemeyecek erkeklerde

 • Yaşamlarını tehdit eden, jinekomastiden sonra iyileşmeyi engelleyecek ciddi bir rahatsızlığı ya da tıbbi durumu bulunmayan erkeklerde

 • Jinekomasti belirtilerini düzeltmek için zihninde olumlu bir bakış açısı geliştirmiş ve belirli hedefler oluşturmuş erkekler

 

Konsültasyonunuz sırasında beklentileriniz neler olmalı? 

 

Jinekomasti ameliyatınızın başarısı ve güvenirliği büyük ölçüde konsültasyonunuz sırasında sizin isteklerinizi açık biçimde belirtmenize ve önyargısız yaklaşımınıza bağlıdır. Sağlığınız, istekleriniz ve yaşam tarzınız ile ilgili size bir kaç soru yöneltilecektir. 
 


Aşağıdakileri konuşmak için hazırlıklı olun:

 

 • Bu ameliyatı neden istiyorsunuz, beklentileriniz ve istediğiniz sonuç nedir?

 • Sağlık durumunuz, ilaçlara karşı alerjileriniz ve daha önce geçirdiğiniz tedaviler

 • Mevcut olarak kullandığınız ilaçlar, vitaminler, bitkisel destekler, alkol, tütün ve steroid dahil uyuşturucu kullanımı

 • Daha önce geçirdiğiniz operasyonlar

 

Bunlara ek olarak cerrahınız;

 

 • Genel sağlık durumunuzu, önceden gelen sağlık koşullarınızı ya da risk faktörlerini değerlendirebilir

 • Jinekomastinin altında yatan sebepleri tespit edebilmek için tanı koyucu testler yaptırabilir; bunların içinde endokrin fonksiyonlarınızın kontrol edilmesi de olabilir

 • Memelerinizi muayene edebilir, büyüklük ve şekillerine ilişkin detaylı ölçümler yapabilir, deri kalitesini ve meme uçlarınızın konumunu ve çevreleyen areolaları kontrol edebilir

 • Tıbbi kaydınız için fotoğraflar çekebilir

 • Seçeneklerinizi tartışabilir, bir dizi tedavi önerebilir

 • Jinekomasti ameliyatının olası sonuçlarından ve potansiyel risk ya da komplikasyonlarından söz edebilir.

 • Göğüs küçültme ameliyatınız sırasında anestezi kullanımı

 

Ameliyat öncesinde sizden aşağıdakiler istenebilir;

 

 • Bir laboratuarda tahliller yaptırın ya da sağlık kontrolünden geçin

 • Belirli ilaçları alın ya da mevcut ilaçlarınızı durumunuza uygun olarak ayarlayın

 • Ameliyatın öncesinden sigara içmeyi bırakın

 • Kanamayı arttırdıkları için aspirin, antienflamatuar ilaçlar ve bitkisel haplar almayı bırakın

 

Estetik cerrahınız sizinle işleminizin nerede gerçekleştirileceğini de görüşecektir. Göğüs küçültme ameliyatı güvenilir bir ameliyat merkezinde ya da bir hastanede yapılabilir. 

 

İşlem İle İlgili Adımlar

 

Jinekomastiyi düzeltme için yapılan estetik ameliyat teknik olarak bir göğüs küçültme operasyonudur ve memeyi küçülterek göğüs kafesi konturunda iyileşme sağlar. 
Çok ciddi jinekomasti vakalarında meme dokusundaki aşırı ağırlık memelerin sarkmasına meme ucunu çevreleyen (koyu renkli) areolaların genişlemesine sebep olur.                   Bu durumlarda areolaların pozisyonu cerrahi müdahale ile düzeltilebilir ve deri fazlalıkları azaltılabilir. 

 

Anestezi 

 

Cerrahi müdahale sırasında rahatlığınız için gerekli ilaçlar kullanılır. Seçenekler içinde damar içinden yapılan sakinleştirici ve genel anestezi bulunmaktadır. Doktorunuz sizin için en uygun seçeneği size önerecektir. 

 

Liposuction: Eğer jinekomasti yalnızca birikmiş aşırı yağ dokularından kaynaklı ise sadece liposuction teknikleri kullanılarak düzeltme sağlanabilir. Bunun için birkaç küçük kesi açılarak, kesilerden içeriye bir kanül (ince ve kısa bir tüp) sokulması gerekir. Kanül kontrollü hareketler ile ileri ve geri hareket ettirilir ve yağ fazlalıkları gevşetilir ve genellikle de daha sonra vakumlama ile vücuttan alınır. 

 

Kullanılabilecek çeşitli liposuction teknikleri bulunmaktadır; sizin vakanıza en uygun olan tekniğin ne olacağına cerrahi müdahalenizden önce karar verilecektir.

 

 

Kesip Çıkarma: Kesip çıkarma teknikleri jinekomastiyi düzeltmek için beze dokularının ya da deri fazlalıklarının alınması gerektiği durumlarda kullanılır. 
Eğer areolanın küçültülmesi ya da meme ucunun daha doğal bir erkek konturu görüntüsüne getirilmesi gerekiyorsa da kesip çıkarma tekniğinin kullanılmalıdır. 
Kesilerin şekilleri duruma özel koşullara ve cerrahi tercihe bağlı olarak çeşitlilik gösterir.

 

 

Jinekomasti bazen hem liposuction hem de kesip alma yöntemi kullanılarak yapılır.

 

 

 

Ameliyat kesilerinin izleri kalacak mı? 
 


Jinekomastiyi düzeltmek için yapılan her tıbbi müdahale kesi açılmasını gerektirir. Kesilerin çoğu memenin doğal konturları içinde gizli kalsa da, bazıları görünür olabilir ve bunlar da meme küçültme müdahalesinin kaçınılmaz gerekliliğidir. 
 

 

Dikkat Ediniz!

 

Doktorunuzun size verdiği direktifleri uygulamanız ameliyatınızın başarısının anahtarıdır. Ameliyat kesilerinin iyileşme safhasında aşırı zorlamaya, sürtünmeye, aşınmaya ve hareket etmeye maruz kalmaması gereklidir. Doktorunuz kendinize nasıl dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili size gereken direktifleri verecektir. 

Aklınızdaki tüm soruları direkt olarak estetik cerrahınıza sormanız son derece önemlidir. Umduğunuz yeni görüntünüzün heyecanından ya da operasyon öncesi stresten kaynaklanan endişeler hissetmeniz çok doğaldır. Bu hislerinizi estetik cerrahınız ile paylaşmaktan çekinmeyin. 


 

İyileşme Süreci

 

Ameliyattan sonra kesilerin üzeri bandaj ile sarılacaktır ve şişlikleri en aza indirmek ve meme konturunuz iyileştikçe desteklemek amacı ile elastik bir bandaj ya da destekleyici bir aparat kullanmanız gerekecektir. Buna deri altında toplanabilecek kan ya da sıvıları boşaltacak ince bir tüp de eşlik edebilir. 
 

 

Sonuçlar Uzun Ömürlü OlacakBirçok vakada erkeklerde meme küçültme ameliyatının nihai sonuçları gözle görülür derecede belirgin olur. Ancak, eğer jinekomasti oluşma sebepleri size reçete edilmiş bazı ilaçların, steroidlerin kullanımından ya da kilo almadan kaynaklanmışsa, ameliyat sonuçlarınızı korumak için bu maddeleri artık kullanmamalısınız ve sabit bir kiloyu korumalısınız. Size reçete edilen ilaçlar ile ilgili bir değişiklik yapmadan önce bu konuyu doktorunuz ile mutlaka görüşün.